See daggari on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "daggari m |cat2= |cat3= }}",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "daggara",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fo-decl-noun-m1",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daggari",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarar",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daggararnir",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daggara",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggaran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggararnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggara",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggaranum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggarunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggara",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarans",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daggara",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggaranna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "daggarar",
"11": "",
"12": ":Template:33",
"13": "",
"14": "{333",
"15": "",
"2": "noun",
"3": "genitive singular",
"4": "daggara",
"5": "",
"6": ":Template:22",
"7": "",
"8": ":Template:222",
"9": "plural",
"g": "m",
"head": ""
},
"expansion": "daggari m (genitive singular daggara, plural daggarar)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "daggara",
"3": "daggarar"
},
"expansion": "daggari m (genitive singular daggara, plural daggarar)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
"name": "fo-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "daggar"
},
"name": "fo-decl-noun-m1"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Faroese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fo",
"name": "Weapons",
"orig": "fo:Weapons",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"dagger"
],
"id": "en-daggari-fo-noun-ZBX65lor",
"links": [
[
"dagger",
"dagger"
]
]
}
],
"word": "daggari"
}
{
"forms": [
{
"form": "daggari m |cat2= |cat3= }}",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "daggara",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fo-decl-noun-m1",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "daggari",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarar",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daggararnir",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "daggara",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggaran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggararnar",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggara",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggaranum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggarunum",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggara",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "daggarans",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "daggara",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "daggaranna",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"10": "daggarar",
"11": "",
"12": ":Template:33",
"13": "",
"14": "{333",
"15": "",
"2": "noun",
"3": "genitive singular",
"4": "daggara",
"5": "",
"6": ":Template:22",
"7": "",
"8": ":Template:222",
"9": "plural",
"g": "m",
"head": ""
},
"expansion": "daggari m (genitive singular daggara, plural daggarar)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "daggara",
"3": "daggarar"
},
"expansion": "daggari m (genitive singular daggara, plural daggarar)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
"name": "fo-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "daggar"
},
"name": "fo-decl-noun-m1"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Faroese entries with incorrect language header",
"Faroese lemmas",
"Faroese masculine nouns",
"Faroese nouns",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"fo:Weapons"
],
"glosses": [
"dagger"
],
"links": [
[
"dagger",
"dagger"
]
]
}
],
"word": "daggari"
}
Download raw JSONL data for daggari meaning in All languages combined (2.7kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1147",
"msg": "suspicious related form tags ['canonical']: 'daggari m |cat2= |cat3= }}' in 'daggari m (genitive singular daggara, plural daggarar) |cat2= |cat3= }}'",
"path": [
"daggari"
],
"section": "Faroese",
"subsection": "noun",
"title": "daggari",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.